Google Chrome pritvrdzuje: Nálepku "Nezabezpečené" môže dať aj vášmu webu!

Beží vaša webová stránka ešte stále na protokole HTTP? Je najvyšší čas na zmenu. Nová verzia Google Chrome 62 vychádzajúca teraz v októbri sprísňuje pravidlá pre nezabezpečené weby.

Prehliadač Google Chrome začal s takýmto označovaním už tento rok v januári. Upozornenie “Nezabezpečené” si vyslúžili stránky, ktoré majú prihlasovacie formuláre a formuláre, cez ktoré prebiehajú platby, a zároveň fungujú na protokole HTTP.

V novej verzii však chce aktívne upozorňovať na všetky weby bežiace na tomto protokole, do ktorých používateľ môže zadať akékoľvek dáta. V podstate ide o nezabezpečené weby s rôznymi druhy formulárov, kde je možné zanechať napríklad e-mail, telefón či rôzne iné údaje. Stačí aj jednoduchá otázka do vyhľadávača a adresný riadok vás upozorní, že si máte dať pozor.

Prečo to Chrome robí? Protokol HTTP je už dosť zastaralý a navyše je s ním spojená hrozba odpočúvania prenášaných dát a ich zneužitia. Kvôli tomu Google vyvíja iniciatívu na čo najrýchlejšie presadenie šifrovaného protokolu HTTPS.

Nezabezpečené nutne neznamená, že stránka je hacknutá alebo problémová. Znamená to len toľko, že prenášané údaje (pri odoslaní formulára) nie sú šifrovanš, teda zabezpečené. Toto však bežní používatelia nevedia a budú to brať negatívne.

Jedna verzia. Dve výrazné zmeny.

Nová verzia Chrome 62 prináša aj ďalšiu zmenu. A to upozorňovanie používateľov fungujúcich v anonymnom režime. Podľa Googlu títo používatelia totiž očakávajú zvýšenú bezpečnosť, preto aj varovanie bude prísnejšie. V budúcnosti sa tak Chrome plánuje správať aj v štandardnom režime.

S formulárom či bez - bezpečný protokol sa oplatí

Ak vlastníte e-shop či webovú stránku, ktorej sa táto zmena dotýka, a ešte ste neprešli na bezpečnejší protokol HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure), mali by ste tak urobiť čo najskôr. Takéto upozornenie totiž veľmi ľahko vystraší vašich budúcich zákazníkov od ďalšieho využitia webu. Ďalšou nevýhodou pre weby fungujúce cez protokol HTTP je aj ich nižšia pozícia v Google vyhľadávaní v porovnaní so zabezpečenými webmi.

Síce sa tieto upozornenia momentálne týkajú “len” webov s formulármi, odporúčame pomocou protokolu HTTPS zabezpečiť každú webovú stránku

Foto: zive.cz, webmax.sk

Kontaktný formulár

Ak máte otázky, neváhajte ma kontaktovať na 0948 941 942, info@webmax.sk alebo vyplňte kontaktný formulár:

Moment, prosím, formulár sa nahráva...